Personale

Hedensted Bibliotekernes personale

Profilikon

Heidi Kudahl Sørensen

Titel: Biblioteksleder
Bibliotek: Hedensted Bibliotek
E-mail: heidi.k.sorensen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 73 eller 29 34 52 82

Arbejdsopgaver: Ledelses- og udviklingsopgaver

Profilikon

Louise Westermann Mathiesen

Titel: Souschef
Bibliotek: Hedensted Bibliotek, Tørring Bibliotek
E-mail: louise.westermann@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 54 eller 24 48 92 40

Arbejdsopgaver: Ledelses- og udviklingsopgaver, litteraturformidling.

Profilikon

Anette Due

Titel: Børnebibliotekar
Bibliotek: Juelsminde Bibliotek, Hedensted Bibliotek
E-mail: anette.due@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 64 eller 24 95 50 22

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for ordblinde-området, litteraturformidling, planlægning af arrangementer, skolesamarbejde, valg af brætspil til børne- og voksenbiblioteket.

Anne-Lise Krogh Andersen

Titel: Digital bibliotekar
Bibliotek: Hedensted Bibliotek, Tørring Bibliotek
E-mail: anne-lise.andersen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 80

Arbejdsopgaver: Biblioteksstatistik, digital kontaktperson, litteraturformidling, systemadministrator.

Profilikon

Annika Georgi

Titel: Assistent
Bibliotek: Tørring Bibliotek
E-mail: annika.georgi@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 52 

Arbejdsopgaver: Administrative opgaver, ansvarlig for formidling af plakater, pjecer og foldere, pakning af poser til Selvhentere i Lindved. 

Profilikon

Britta Voergaard Poulsen

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Hedensted Bibliotek, Hornsyld Bibliotek
E-mail: britta.poulsen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 72

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for læsekredse i Hedensted, litteraturformidling, PR, valg af bøger og andre materialer til voksenbiblioteket.

Dorthe Kristensen

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Hedensted Bibliotek, Uldum Bibliotek
E-mail: dorthe.kristensen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 51

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for læsekredse i Uldum, ansvarlig for udstillinger på Uldum Bibliotek, hjemmeside, litteraturformidling, planlægning af arrangementer, place2book, valg af film til voksenbiblioteket.

Profilikon

Eva Vind

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Juelsminde Bibliotek
E-mail: eva.vind@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 62

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for Biblioteket Kommer på Juelsminde Bibliotek, ansvarlig for læsekredse i Juelsminde, litteraturformidling, planlægning af arrangementer.

Hanne Laumand

Hanne Laumand

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Juelsminde Bibliotek
E-mail: hanne.laumand@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 63

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for Biblioteket Kommer på Hornsyld Bibliotek, katalogisering og fjernlån, litteraturformidling.

Profilikon

Helle Ohrt

Titel: Projektleder og koordinator
Bibliotek: Hedensted Bibliotek
E-mail: helle.ohrt@hedensted.dk 
Telefon: 79 74 13 84 eller 20 56 99 26

Arbejdsopgaver: Koordinator for arrangement- og aktivitetsprogrammet, projektledelse af Kulturring Østjylland, projekter i samarbejde med forvaltningen.

Profilikon

Ida Kandborg

Titel: Assistent
Bibliotek: Hedensted Bbliotek
E-mail: ida.kandborg@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 79

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for teknisk afdeling i Hedensted, klargøring af bøger, film, lydbøger, playstation og musik til udlån.

Jens Lundquist Kristensen

Jens Lundqvist Kristensen

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Tørring Bibliotek, Hedensted Bibliotek
E-mail: jens.lundqvist@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 55

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for Biblioteket Kommer på Tørring Bibliotek, ansvarlig for læsekredse i Tørring, gymnasiebibliotekar på Tørring Gymnasium, litteraturformidling, valg af bøger og andre materialer til voksenbiblioteket. 

Profilikon

Jette Munk Rasmussen

Titel: Assistent
Bibliotek: Juelsminde Bibliotek
E-mail: jette.rasmussen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 65

Arbejdsopgaver: Administrative opgaver, pakning af poser til Selvhentere i Glud, regninger og erstatninger. 

Lene Juul

Lene Juul

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Tøring Bibliotek
E-mail: lene.juul@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 53

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for Biblioteket Kommer på Tørring Bibliotek, ansvarlig for dagplejeposer på Tørring Bibliotek, ansvarlig for fælleslæsning, litteraturformidling.

Lise Lønvig

Titel: Koordinator PR og Kommunikation
Bibliotek: Hedensted Bibliotek
E-mail: lise.lonvig@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 76

Arbejdsopgaver: Administration og økonomi, kommunikation og PR.

Profilikon

Melanie Landvad Clemmensen

Titel: Børnebibliotekar
Bibliotek: Hedensted Bibliotek, Hornsyld Bibliotek
E-mail: melanie.clemmensen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 60

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for dagplejeposer på Hornsyld og Juelsminde Bibliotek, litteraturformidling, skole- og børnehavesamarbejde, valg af bøger og andre materialer til børnebiblioteket.

Pia Vestergård Jacobsen

Pia Vestergård Jacobsen

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Juelsminde Bibliotek
E-mail: pia.jacobsen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 66

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for formidling af plakater, pjecer og foldere, ansvarlig for udstillinger på Juelsminde Bibliotek, litteraturformidling, PR.

Profilikon

Stina Fahnøe Jensen

Titel: Bibliotekar
Bibliotek: Hedensted Bbliotek
E-mail: stina.jensen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 85

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for Biblioteket Kommer på Hedensted Bibliotek, ansvarlig for formidling af plakater, pjecer og foldere, litteraturformidling, planlægning af arrangementer, valg af bøger og andre materialer til voksenbiblioteket. 

Stine Bo Nørgaard

Stine Bo Nørgaard

Titel: Børne- og ungebibliotekar
Bibliotek: Tørring Bibliotek, Hedensted Bbliotek
E-mail: stine.norgaard@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 83

Arbejdsopgaver:  Ansvarlig for Aktiv Ferie på Hedensted Bibliotekerne, ansvarlig for Sommerbogen, litteraturformidling, skole- og børnehavesamarbejde.

Profilikon

Tine Steen Madsen

Titel: Assistent
Bibliotek: Tørring og Uldum Bibliotek.
E-mail: tine.madsen@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 56

Arbejdsopgaver: Administrative opgaver, kontakt med rengøringen for Tørring og Uldum Bibliotek. 

Ulla Rusbjerg Skovgaard

Ulla Rusbjerg Skovgaard

Titel: Børnebibliotekar
Bibliotek: Hedensted Bibliotek, Uldum Bibliotek
E-mail: ulla.skovgaard@hedensted.dk
Telefon: 79 74 13 78

Arbejdsopgaver: Ansvarlig for Home Start på Hedensted Bibliotekerne, ansvarlig for ordblinde-området, kontaktperson til Læs for livet, litteraturformidling, skole- og børnehavesamarbejde, valg af bøger og andre materialer til børnebiblioteket.